•  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  •  26414134 - ۰۲۱

بازی‌های کامپیوتری باید بخشی از بازی کودکان باشد، نه تمام آنها، بدین معنا که کودک باید همراه با بازی‌های رایانه‌ای به بازی‌های فکری و فیزیکی نیز بپردازد.

دکتر محمد رضا فر نقی زاد مشاور خانواده و مدرس دانشگاه گفت: بازی‌های کامپیوتری باید بخشی از بازی کودکان باشد، نه تمام آنها، بدین معنا که کودک باید همراه با بازی‌های رایانه‌ای به بازی‌های فکری و فیزیکی نیز بپردازد.

وی بومی سازی بازی‌های رایانه‌ای و همراه بودن والدین در هنگام بازی کامپیوتری را، دو راهکار برای کاهش آسیب این گونه از بازی‌ها دانست و افزود: سبک زندگی در حال تغییر است؛ ولی نباید منجر به آسیب و صدمه به سلامت روان و جسم ما شود. انسان در مسیر رشد نیاز به تکامل دارد که خانواده‌ها در این زمینه نقش بسیار موثری دارند.

این مدرس دانشگاه با بیان اینکه اگر محیط خانه‌ای سرد باشد افراد برای فرار از تنهایی با سرگرمی هایی از قبیل تبلت مشغول می‌شوند، ادامه داد: برگزاری یک میهمانی خانوادگی و ایجاد فضایی پر نشاط و شاداب می‌تواند باعث کاهش استفاده از بازی های کامپیوتری شود. بنابراین والدین می توانند در خانه‌های خود فضای شاد و هیجانی برای کودکان خود فراهم کنند تا کودک به جای بازی با رایانه با اطرافیان خود بازی کند. از این رو طراحی بازی‌های دسته جمعی سبب کاهش بازی‌های رایانه‌ای می شود.

دکتر فر نقی زاد با بیان اینکه بازی‌های کامپیوتری و سه بعدی بدلیل چند رسانه ای بودن برای کودکان جذابیت بیشتری دارند، اظهارکرد: در حال حاضر با کم شدن تعداد کودکان در خانه، والدین می توانند به همراه فرزندان دوستان و بستگان خود در فضاهای سبز و پارک ها حضور پیدا کنند تا فرزندانشان روابط اجتماعی را یاد بگیرند؛ در غیر این صورت او تبدیل به فرد خودخواهی می شود.

وی در ادامه با بیان اینکه ایجاد خلاقیت در کودکان موجب ایجاد انگیزه و تقویت تعامل آنها با اجتماع می شود، افزود: والدین نباید برای اینکه کودکان خود را از سرشان باز کنند، او را به سمت بازی‌های کامپیوتری سوق دهند. والدین می‌بایست وقت بیشتری را با کودکان خود بگذارند و با آنها بازی‌های قدیمی همچون خاله بازی، گل کوچیک، کوه پیمایی و ... انجام دهند تا به رشد جسمی و فکری کودکان خود کمک کنند.

دکتر فر نقی زاد در پایان خاطرنشان کرد: استفاده از تلفن همراه هوشمند برای کودکان زیر 15 سال به هیچ وجه توصیه نمی‌شود و در صورت استفاده نیز باید فرزندان را با قانون استفاده از آنها آشنا کرد، مثلاً شما می‌توانید از این وسیله 10 دقیقه استفاده کنید یا باید در کنار آن بازی‌های فیزیکی و فکری نیز انجام دهید. بنابراین در بازی باید تمام نیازهای کودک سنجیده شود و تمامی وسایل بازی را مدنظر قرار دهیم نه صرفاً بازی های کامپیوتری را. 

 

منبع : باشگاه خبرنگاران

فرم ورود

راه های تماس با فرامهد

سه راه متفاوت برای تماس با گروه پشتیبانی فرامهد وجود دارد .اولین راه ارسال تیکت است که در آن صورت تیکت شما بررسی و بدان پاسخ داده می شود. دومین راه به ایمیل های شرکت که در سایت نیز درج شده اند ایمیل ارسال نمایید .و آخرین راه نیز تماس با شماره تلفن فرامهد می باشد.هدف ما رضایت شماست.

آدرس ایمیل فرامهد : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
شماره تماس فرامهد : 26414134-۰۲۱
آدرس سایت رسمی فرامهد : www.faramahd.ir