دوران بارداریهفته دهم بارداری

مراقبت های بارداری در هفته دهم

احتمالاً در چند هفته ی آینده و از همین هفته دهم شکم شما شروع به بیرون زدن می کند. حتی اگر هنوز نشان ندهید، بدن شما به طور واضحی در حال تغییر است. مراقبت از تغذیه به شما برای داشتن کودکی سالم کمک خواهد کرد. ماهی مصرف کنید. ماهی منبع عالی از پروتئین است. غنی از اسیدهای چرب امگا 3 که به ساخت و نگهداری مغز و سیستم عصبی سالم کمک می کند. مصرف تا 350 گرم ماهی در هفته میزان نرمالی است. و رگهای عنکبوتی کم کم شروع به ساخته شدن می کنند. و در بدن شما آثاری را به جای می گذارند. معمولاً بیشتر در سینه ها، شکم، صورت و پاها ایجاد می شوند.

اکنون اندازه رحم شما دوبرابر شده است. قبل از حامله شدن، رحم شما به اندازه یک گلابی بود. در هفته دهم اندازه آن در حدود یک گریپ فروت می شود. در معاینه بعدی توسط پزشک، ممکن است بتوانید به کمک گوشی طبی که پزشک بر روی شکم شما حرکت می دهد، صدای ضربان قلب تند کودک خود را بشنوید. برخی از خانمها می گویند که صدای قلب کوچک کودکشان شبیه به صدای اسبهایی است که چهار نعل می دوند. و شنیدن این صدا برای اولین بار، یکی از بهترین لذتهای سه ماهه اول حاملگی است.

رباطها و ماهیچه های لگن شما در حال کشیده شدن هستند. بنابراین ممکن است درد هایی را در آن ناحیه داشته باشید. ولی در صورت خونریزی و یا گرفتگی در ناحیه شکم، حتما سریعا به پزشک مراجعه نمایید.

تولید هورمون پروژسترون در بارداری سبب نرم شدن لثه ها و در برخی اوقات خونریزی می شود. مراقبت بیشتر از بهداشت دهان و دندان خود را جدی بگیرید. در هفته دهم جوانه های دندان جنین شما در حال شکل گیری است. تا آنجا که میتوانید شیر بنوشید و در برنامه غذایی خود کلسیم را جای دهید.

برای دو نفر تغذیه کنید اما نه به این معنی که دو برابر غذا بخورید. به رژیم غذایی خود 300 کالری اضافه کنید. به نظر شاید زیاد بیاید ولی در واقع معادل 2/5 لیوان شیر کم چرب می باشد. سعی کنید با خوردن غذاهای مناسب مانند ماست و میوه، کلسیم لازم، ویتامینها و املاح معدنی مناسب را جذب نمایید. در نظر داشته باشید که یک تکه کیک هرچند وقت یکبار هیچ ضرری ندارد.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن