دوران بارداریهفته یازدهم بارداری

وضعیت بدن مادر در هفته یازدهم

مادر عزیز در هفته یازدهم یک سوم از راه را پیموده اید. ممکن است تغییراتی در رشد موها و ناخن های خود احساس نمایید. الآن بیشتر از هر وقت دیگری موهایتان کم تر می ریزد و حالت بسیار خوبی دارد. سرعت رشد ناخن های شما نیز ممکن است مدام در حال تغییر باشد. و این بعلت تغییر متداوم هورمون های بارداری است. ممکن است درجه حرارت بدن شما بالا رود و مدام تعریق نمایید.

شما ممکن است در این دوره عوارض عجیبی را مشاهده کنید. همانند افزایش بیش از حد بزاق دهان. سعی کنید یاد بگیرید که کدام یک از این عوارض طبیعی هستند و کدام یک ممکن است نشانه یک مشکل احتمالی باشند. همچنین ممکن است سوالاتی در زمینه فعالیتها یا خوردن غذا ها و داروها داشته باشید. به دنبال پاسخ این سوالات بروید تا بدانید در دوران حاملگی چه کارهایی ایمن و بی خطر هستند. و چه کارهایی ممکن است خطرناک باشند.

متاسفانه زنانی که عادت به میگرن دارند در دوران بارداری بیشتر دچار سردرد می شوند. استفاده از مسکن هایی همچون استامینوفن در دوران باراری بی خطر است ولی باید از مسکن هایی همچون ایپوبروفن اجتناب نمود. ولی توصیه اکید میشود که در صورت امکان دارو مصرف ننمایید و بروش طبیعی در صدد مقابله با درد برآیید. بطور مثال با کمپرس سرد و یا ورزش می توانید از درد بکاهید.

اگر تهوع به شما اجازه نمی دهد که غذاهای متنوع بخورید. یا هنوز هم خیلی وزن اضافه نکرده اید (بدن بسیاری از خانمهای حامله در سه ماهه اول بین 1 تا 2.5 کیلوگرم اضافه وزن خواهد داشت) نگران نباشید. اشتهای شما به زودی باز می گردد و شما هر هفته حدود نیم کیلوگرم وزن اضافه خواهید کرد. ضمنا برای برخی از مادر ها از هفته یازدهم به بعد حالت تهوع روز به روز کمتر میشود و شاید هم کاملا از بین برود.

رحم شما در این زمان تمام محیط لگن شما را در بر گرفته است. بند ناف نیز به صورت چرخشی، از یک رگ اصلی و دو رگ فرعی تشکیل شده است. بند ناف وظیفۀ تغذیه کودک را بر عهده دارد. و عملکرد آن با پرده دور جنین کاملاً هماهنگ است تا جنین محافظت شود.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن